آشپزی

توت

همه چیز درباره خواص و مضرات مصرف توت سفید خشک در دسته پزشکی و سلامت سایت علم سرا

همه چیز درباره خواص و مضرات مصرف شاه توت سفید خشک

میوه ای از گونه‌ی درختی گل دار که به خانوادهٔ توت سانان (Moraceae) تعلق دارد و بومی آسیای جنوب غربی است ، شاه توت نام دارد . کاشت این درخت در زیستگاه بومی‌اش از پیشینه‌ای چنان طولانی برخوردار است که مشکل می‌توان گسترهٔ طبیعی انواع مختلف آن را به‌طور دقیق مشخّص نمود. در سردهٔ توت‌ها (Morus)، درخت شاه‌توت از همه کوچک‌تر است و بلندی آن گاه ممکن است تا ۳۰ پا (حدود ۹ متر) برسد، و در صورت عدم رسیدگی در سنّ پایین به شکل بوته باقی می‌ماند. این درخت عمری طولانی دارد و بعضاً دیده شده چند صد سال میوه دهد

توضیحاتی در مورد توت

میوه توت از تیره گزنه‌ها (انگلیسی:Morus) است که شامل ده تا شانزده گونه مختلف می‌باشد. شاهتوت یکی از انواع این درخت هایخاص است. توتهای سیاه با وجود اینکه کاملاً شبیه شاهتوت است، بر خلاف آن میوه اش شیرین است. جمهوری اسلامی ایران بزرگ ترین تولید کننده انواع توتها در جهان است. توتهای سفید در چین مرکزی و شرقی به صورت بومی وجود دارد. این درخت قرنها پیش به اروپا برده شد، در آمریکا به‌عنوان منبع غذائی برای کرم ابریشم در اوائل دوران استقلال این کشور این درخت مورد استفاده قرار گرفت. البته نوعی از توتها که به آن «توتهای قرمز» گفته می‌شود در آمریکا به صورت بومی وجود داشته که از ایالت ماساچوست تا ایالت کانزاس دیده می‌شود. توت سیاه نیز که در آسیای غربی وجود داشته قبل از دوران رومی‌ها به اروپا برده شده‌است. یک درخت قدیمی یا تاریخی در اکثر کشورهای جهان که معمولاً در هر کشوری دارای قدمت بیش از دویست، سیصد سال است. دارای پوست زرد نارنجی بوده که از مشخصه‌های جالب آن در زمستان است (بیشتر در مورد درختان نهال و جوان). درختی است مقاوم و کم نیاز که در اکثر مناطق و آب و هوا رشد می‌نماید و حتی می‌تواند به ارتفاع ۲۵ متر نیز برسد. بعضی از درختان توتها فقط گل‌های نر تولید نموده و بنابراین میوه نمی‌آورند. این نوع درختان به عنوان یک درخت زینتی سایه‌دار بسیار مناسب هستند. در بعضی مناطق نام این درخت را توتین می‌نامند. در این مطلب از سایت جسارت در مورد همه چیز درباره خواص و مضرات توت سفید و سیاه خشک در بارداری صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

ارزش غذایی توت

در ۱۰۰ گرم توت خام، ۱۸۰ کیلوژول (۴۳ کیلوکالری)، ۴۴ درصد از مقدار ویتامین ث و ۱۴ درصد از آهن مورد نیاز روزانه موجوداست. سایر مواد مغذی توت کم است (جدول را ببینید).

مقدار کالری توت

مقدار انرژی توتها بر اساس نوع آن متفاوت می‌باشد. نمونه‌های کم کالری این میوه تنها در حدود ۴۳ کالری انرژی دارد. اما برای صد گرم نوع سفید تازه حدود ۶۰ کالری انرژی ذکر شده است. میزان کالری صد گرم میوه تازه کمی کمتر از کالری صد گرم انجیر تازه می‌باشد. صد گرم میوه تازه تقریبا معادل حجم یک فنجان می‌باشد. یک لیوان میوه تازه بیش از صد گرم بوده و در حدود ۸۵ کالری انرژی دارد. انرژی حاصل از صد گرم توتهای خشک نیز در حدود ۳۶۰ کالری می‌باشد که نسبت به انجیر خشک با ۲۷۰ تا ۳۰۰ کالری، مقدار بیشتری است. از نظر ترکیبات نیز میزان عناصر موجود در توت با توجه نوع میوه متفاوت است. با این وجود در اکثر انواع توت بیش از ۸۰ درصد میوه تازه را آب تشکیل می‌دهد. همچنین فیبر و تانن مقادیر بالایی را در توتها دارا می‌باشند. کلسیم به‌عنوان عنصری که بالاترین میزان نیاز روزانه بدن یعنی حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم را به‌خود اختصاص داده است، در توتها به‌وفور یافت می‌شود به‌گونه‌ای که در صد گرم انواع مختلف توتها، از ۱۶ تا حدود ۴۰ میلی‌گرم کلسیم وجود دارد. برای آهن نیز حدود ۰.۸ تا کمی کمتر از ۲ میلی‌گرم ذکر شده است. ویتامین‌های A و C نیز به میزان قابل توجهی در صد گرم از این میوه وجود دارند (به‌ترتیب حدود ۲۸۰ واحد بین‌المللی و ۱۶ میلی‌گرم). این میوه همچنین حاوی ویتامین‌های گروه B (B1، B2، B3 و حتی B6)، ویتامین K، چربی، پروتئین گیاهی و میزان قابل قبولی از پتاسیم و منیزیم است.

همه چیز درباره خواص و مضرات مصرف شاه توت سفید خشک

توت و تقویت قلب

این میوه حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهمی است که نقش بسیار پر رنگی در سلامت انسان دارد. یکی از این آنتی‌اکسیدان‌ها آنتوسیانید می‌باشد. آنتوسیانید تاثیر قابل توجهی در کاهش کلسترول بد خون دارد. کاهش کلسترول بد خون به معنی کاهش انسداد عروق خونی و کاهش ابتلا به فشار خون می‌باشد. توت همچنین دارای پتاسیم می‌باشد. پتاسیم همان‌گونه که در مقاله مربوط به خواص انجیر ذکر گردید، بسیار مفید بوده و یکی از تاثیرات مهم آن کنترل ضربان قلب و فشار خون می‌باشد. آنتی‌اکسیدان مهم دیگری که در این میوه وجود دارد رزوراترول (Resveratrol) می‌باشد. رزوراترول با تغییر مکانیسم‌های مولکولی در رگ‌های خونی، فرد را در برابر سکته مغزی محافظت می‌کند. این ماده که در انگور نیز وجود دارد همچنین خاصیت ضد سرطانی دارد و در افزایش طول عمر افراد نیز موثر است. بر اساس تحقیقات جدید و پیشرفته، ماده‌ی مهم دیگری به نام روتین در این میوه به میزان قابل توجهی وجود دارد. از فواید این ماده می‌توان به پیشگیری از سرطان روده، متوقف کردن خون‌ریزی و از بین بردن ویروس‌ها اشاره کرد. بنابراین خوردن این میوه از انسداد عروق خونی جلوگیری نموده و احتمال بروز حمله قلبی، سرطان و سکته را کاهش می‌دهد. علاوه بر موارد فوق، به‌دلیل وجود آهن در این میوه، از این میوه در درمان کم‌خونی فقر آهن نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است در طب چینی، این میوه به‌عنوان یک عامل تصفیه‌ی خون به‌حساب آمده و ضمن تمیز کردن خون، تولید آن را نیز افزایش می‌دهد.

توت و کاهش وزن

علاوه بر نوع ترکیبات این میوه و مخصوصا وجود مقدار مناسب فیبر در این میوه، روتین موجود در این میوه (Rutin) به شدت می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. تحقیقات جدید نشان داده این ماده می‌تواند چربی قهوه‌ای بدن را فعال نماید. با فعال شدن چربی قهوه‌ای، متابولیسم بدن افزایش یافته و امکان سوخت و ساز چربی سفید و کاهش وزن فراهم می‌گردد. در واقع برای سوزاندن چربی سفید موجود در بدن، فعال شدن چربی قهوه‌ای الزامی است. قبلا تصور می‌گردید چربی قهوه‌ای در کودکی از بین می‌رود. بعدها مشخص شد این ماده در بدن باقی می‌ماند اما رفته رفته از فعالیت آن کم شده و در نتیجه کاهش سوختن چربی سفید و بروز چاقی را در پی دارد. اکنون با مشخص شدن این خاصیت مهم در این میوه می‌توان گفت خوردن توت با داشتن ماده‌ی فعال کننده چربی قهوه‌ای می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در کاهش وزن داشته باشد.

توت و تقویت سیستم ایمنی

این میوه منبع غنی ویتامین C بوده که یک آنتی‌اکسیدان قوی طبیعی به‌ حساب می‌آید. بنابراین خوردن این میوه تاثیر فراوانی در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته و در درمان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و تب موثر است. در ترکیه به همین دلیل از شیره‌ی این میوه جهت درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا استفاده می‌شود. تنظیم سطح قند خون و جلوگیری از افزایش یا کاهش آن در بدن نیز یکی از خواص مهم این میوه به حساب می‌آید. بنابراین خوردن این میوه به کنترل بیماری دیابت کمک نموده و حتی می‌تواند در درمان آن موثر باشد. از این رو بیماران دیابتی با خیالی آسوده نسبت به مصرف این میوه اقدام نمایند.

توت و سیستم گوارش

با توجه به وجود فیبر و نیز آب فراوان در توتها، این میوه ملین بوده و برای رفع تشنگی، برطرف کردن خشکی سیستم گوارش و نیز پیشگیری از بروز یبوست مفید می‌باشد. جالب است بدانید در ترکیه یکی از راه‌های درمان یبوست، خوردن نوع سفید به همراه یک لیوان آب آن هم با معده خالی است. یکی دیگر از خواص این میوه مفید بودن آن برای لثه کودکان و نیز انرژی بدن سالمندان به دلیل دارا بودن فسفر و کلسیم می‌باشد. تقویت کلیه و کبد، رفع خشکی بینی و نیز درمان زخم معده از دیگر فواید مصرف این میوه می‌باشد. همچنین به دلیل وجود ویتامین‌های گروه B، این میوه در کاهش اضطراب و استرس و رفع ترس موثر است. ویتامین A موجود در این میوه نیز قدرت بینایی و رشد ناخن را تقویت می‌نماید. درمان و علاج سفید شدن زودرس موی سر نیز از دیگر مواردی است که برای فواید این میوه ذکر شده است.

توت در بارداری

با توجه به وجود خواص فراوانی که در مورد مصرف انواع توت و توت فرنگی در بارداری وجود دارد اما ممکن است بروز حساسیت را در پی داشته باشد. به همین دلیل خوردن آن در دوران بادرای توصیه نمی‌شود. گفته می‌شود در دوران شیردهی نیز مصرف این میوه باعث افزایش شیر مادر می‌گردد.

مضرات توت

با وجود فواید فراوان ذکر شده برای توتها، در برخی موارد نیز ممکن است مصرف آن مضراتی داشته باشد. از جمله این موارد احتمال بروز حساسیت در بارداری است که در قسمت قبل به آن اشاره گردید. دیگر موارد به شرح زیر می‌باشد: زیاده‌روی در مصرف این میوه ممکن است به دل‌درد و اسهال منجر گردد. خوردن توت بعد از غذاهای سنگین مانند گوشت، احتمال اختلال در هضم و تولید نفخ را در پی دارد. با توجه به طبیعت گرم و تر توت، مصرف آن برای افراد دارای طبع گرم ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد. توصیه ابن سینا به این دسته از افراد، نوشیدن سکنجبین پس از گذشت حدود یک ساعت از خوردن توت می‌باشد. فراموش نکنید بهترین زمان برای خوردن توت به‌منظور هضم بهتر، قبل از غذا و زمانی است که معده خالی باشد.

فواید شیره توت

شیره توتها فواید زیادی برای بدن و سلامتی دارد. شیره توت سفید طبیعت گرمی دارد، موقعی که این میوه تبدیل به شیره می‌شود، تمامی خواص به صورت فشرده در اختیار شما قرار می‌گیرد، به گونه‌ای که میل کردن یک قاشق غذاخوری شیره توت سفید، با میل کردن ۲ تا ۳ فنجان از خود میوه برابر است. شیره توت هم مانند شیره انگور و خرما در درمان و پیشگیری از کم خونی موثر است. آهن موجود در این شیره باعث رفع کم‌خونی و فقر آهن خواهد شد. شیره این میوه به علت دارا بودن انواع ویتامین‌های گروه B در کاهش و رفع عصبانیت و استرس و اضطراب، مفید است، همچنین این شیره ضعف بدن را نیز از بین می‌برد. فیبر موجود در شیره توتهای سفید، باعث درمان و پیشگیری از یبوست می‌شود. ویتامین A موجود در شیره توتها باعث تقویت چشم و رشد ناخن خواهد شد. شیره توتها برای رفع خواب رفتن دست و پا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از شیره توتها برای درمان سردرد و سرگیجه ناشی از کم خونی مفید می‌باشد. شیره توتها دارای آنتی اکسیدانی با نام آنتوسیانید بوده که باعث کاهش کلسترول بد خون و پیشگیری از بیماری قلبی و عروقی می‌شود. همچنین آنتی اکسیدان‌های موجود در این شیره پرخاصیت در پیشگیری از سرطان نیز نقش مهمی دارند. شیره توتها در تصفیه خون موثر است و به حفظ سلامت کبد و طحال کمک می‌کند. شیره توتها به افزایش قدرت یادگیری و رشد و همچنین تامین انرژی مورد نیاز کودکان بسیار مفید است.

همه چیز درباره خواص و مضرات مصرف شاه توت سفید خشک

برگ توت

برای بهتر دیدن و شنیدن، با کمک برگ درخت توت سفید، چایی تهیه کنید و بنوشید و از خوردن این دمنوش لذت ببرید. همچنین دم کرده برگ درخت توت، خون را خنک می‌کند و التهاب را فرو می‌نشاند برگ درخت توت نیز صاف کننده خون و خون‌ساز می‌باشد. کسانی که رماتیسم دارند از چای برگ درخت توت برگ و میوه توت استفاده نمایند.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 اسفند 1397 توسط نینا نیکانی | نظرات()
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات